Prieš pasirenkant VBE

🍂 Lapkritis įsibėgėja, o tai reiškia, kad šių metų #Abiturientų #VBE pasirinkimas artėja.
 
💡 Tikiu, kad nerimas ir abejonės vis dar kyla ir patiems #Abiturientams, ir jų Tėvams, todėl noriu pasidalinti keliais savo pastebėjimais. Jei tik pravers – džiaugsiuosi siunčiamais karmos taškais. 🙃
 
💡 Pradėkim. Kas svarbu? Ko nepražiūrėti?
 
📎 Pirmiausiai pagalvokite ne tik apie tai, kokį pasirinkimą norite padaryti ateinančių metų vasarą (ar planuojate stoti į aukštąją, ar mokytis profesinėje mokykloje), bet ir kokia veikla domintų po pasirinktų laisvų nuo studijų ar privalomosios karo tarnybos metų. Nepamirškite, kad nuo to priklauso Jūsų artimiausieji akademiniai tikslai. Norint studijuoti ar mokytis vėliau, tam tikrų mokomųjų dalykų rezultatai tikrai bus svarbūs. Todėl jau dabar į Jums teikiamas galimybes mokytis nenumokite ranka. Linkiu siekti asmeninio įmanomo maksimumo, nes tam prireiks įdedamos valios, susikaupimo, dėmesio ir kitų darbo rinkai svarbių savybių. Pamenat – ką gali daryti tuoj, niekad nesakyk – rytoj. 😊
 
📎 Priimkite realybę. Suprantu, kad bendrojo priėmimo sistema Lietuvoje nėra tobula, tačiau ketindami Lietuvoje rinktis savo studijų ar mokslo kelią, turite suprasti, kad bendroje priėmimo sistemoje konkuruosite būtent pagal savo akademinius pasiekimus. Kuo jie aukštesni, tuo didesnę pasirinkimo teisę turėsite.
 
📎 Rinkdamiesi #VBE, nepamirškite dar kartą peržiūrėti pageidaujamos studijų ar mokymo programos reikalavimų: kokių mokomųjų dalykų studijuojant reikės, kokias kompetencijas studijų (ar mokslo) metu turėsite pademonstruoti. Visa tai irgi prisidės prie tinkamų egzaminų pasirinkimo.
 
📎 Įsitikinkite, kad tikrai visi Jūsų pasirinkti #VBE Jums reikalingi. Šiuo atveju svarbu pasirinkti tuos #VBE, kurių Jums reikės ir karjeros planui „A“, ir planui „B“. Todėl kiti „dėl visą ko“ #VBE pasirinkimai bus tik nereikalingas perteklius. Įsivertinkite, ar tikrai visiems pasirinktiems egzaminams turėsite laiko pasiruošti. Daugiau – ne visada reiškia geriau. Įvertinkite realias savo galimybes.
 
📎 Tik Jūs žinote, kokius egzaminus ir kaip galite išlaikyti. Mintys „kaip nors“, „kažkaip“ ilgainiui tik išsekina, padeda nusivilti savimi. Per didelis reiklumas sau taip pat veda į nusivylimą. Nesiekite būti idealiu kieno nors atvaizdu.
 
📎 Nepamirškite, kad šalia Jūsų susidėlioto #VBE krūvio turi likti laiko ir kitiems mokomiesiems dalykams, ir poilsiui, ir sveikai mitybai. Aktyvi veikla, rūpestis savimi padės valdyti stresą, stiprins ir kūną, ir smegenis.
 
📎 Kuo daugiau ir pozityviau bendraukite su Jus ruošiančiais mokytojais. Jie geriausiai žino Jūsų konkretaus dalyko pasiekimus, spragas ir nuo ko reikėtų pradėti, norint jas likviduoti. Jų pastabas priimkite ne kaip kritiką, o kaip norą Jums padėti. Tačiau, jei matote, kad spragų turite daug, apgalvokite, ar jų likvidavimui TIKRAI galėsite skirti tiek laiko, kiek reikės. Nesivadovaukite tik emocijomis „noriu“. Atsakykite ir į klausimą „ar galiu“.
 
📎 Pasidomėkite praėjusių metų LAMA BPO konkursiniais balais, pasiskaičiuokite. Kartais tai akivaizdžiai parodo, kad ir laiko, ir žinių sėkmingam įstojimui trūksta… Tuo pačiu supraskite, kad kiekvienais metais „praeinamasis balas“ keičiasi – jis priklauso nuo studijų programos populiarumo, stojančiųjų skaičiaus ir kitų dedamųjų.
 
📎 Ugdykitės savarankiškumą. Kiekvieną dieną prisiimkite asmeninę atsakomybę už savo pastangas ir indėlį sėkmingo #VBE rezultato link. Ne mokytojai, ne tėvai tuos egzaminus laikys.
 
📎 Vis dar nedrąsu ir neramu, vis dar nežinote ko norite? Susiraskite karjeros specialistą! Jis tikrai gali jums padėti išsigryninti savo polinkius, galimybes bei pasirinkimus, tačiau prisiminkite, kad tam irgi prireiks ir Jūsų laiko, ir noro, ir pastangų.
 
📎 Nedrįstate kreiptis į specialistą, kuris dirba Jūsų mokykloje? Prisiminkite, kad puikių karjeros specialistų galite rasti ir Regioniniuose karjeros centruose ir… #LKSA gretose!!! Jų kontaktus rasite čia: https://lksa.lt/nariai/
 
📎 Tad – drąsiai, veikliai ir tik pirmyn!