Ir vėl tęsiu daugiametę tradiciją – likus mažiau nei savaitei iki Vasaros ir birželio 1-2 dienomis startuosiančio bendrojo priėmimo į Lietuvos aukštąsias ir profesines mokyklas, dalinuosi savo #MinčiųMalūnais – svarbiausiais priminimais #Stojantiesiems.
Pasiruošę? Pradedam!
1. Nepamiršk, kad vienu metu stojamuosius prašymus gali teikti tiek į aukštąsias mokyklas, tiek į profesinio mokymo įstaigas. Tokiu atveju turėsi registruoti du atskirus prašymus. Stojamąjį prašymą į aukštąsias mokyklas rasi čia, į profesines – čia.
2. Visas svarbiausias priėmimo, stojamųjų egzaminų datas į aukštąsias mokyklas rasi čia.
3. Visas svarbiausias priėmimo į profesines mokyklas datas rasi čia.
4. Pildydamas bet kokį stojamąjį prašymą, BŪK ATIDUS! Išlieka vienodi minimalūs reikalavimai stojantiesiems į valstybės finansuojamas ir nefinansuojamas vietas; formuojama atskira konkursinė eilė, skirta socialinės dimensijos kriterijus atitinkantiems asmenims; aktualiu išlieka trijų VBE įvertinimų aritmetinis vidurkis; dėmesio reikalaus reorganizuotų aukštųjų mokyklų pasiūla ir pan. O taip pat nepamiršk ir pasirinktų studijų programų prioritetizavimo!
5. Pagalbą, kaip pildyti stojamąjį prašymą į Lietuvos aukštąsias mokyklas, rasi čia.
6. Atsakymus, kaip užpildyti profesinio mokymo prašymą, rasi čia.
7. Vien noro studijuoti neužtenka – svarbu įsitikinti, kad pasirinkta studijų programa Tau tikrai tinka. Todėl nepasikliauk tik pavadinimu. Pasidomėk, kokias paskaitas lankysi, kokią kvalifikaciją įgysi, kokios laukia mainų galimybės, praktikos, karjeros kryptys ir pan. Faktas – lengva nebus niekur, tačiau kai giliniesi į tai, kas Tau įdomu, atsiranda daugiau vidinės motyvacijos, atsiveria kur kas platesni profesiniai horizontai.
8. Nepamiršk, kad atsakomybė už būsimą pasirinkimą – Tavo rankose! Tik Tu atsakingas, už tai, kaip bus investuojami Tavo ar Valstybės pinigai. Pasirinksi tai, kas smagu, bet nereikalinga darbo rinkai – rizikuosi. Gal geriau pasitikrink! Darbo rinkos poreikius rasi čia. Tačiau saugokis ir kito kraštutinumo – atsisakęs srities, kuriai esi sutvertas, rizikuoji pašaukimu.
9. Nenutuoki, kokio atlyginimo gali tikėtis baigus vieną ar kitą specialybę? Kiek uždirba ir kaip sekasi įsidarbinti konkrečios mokymo įstaigos absolventams? Informaciją rasi čia. Bet prisimink: geras savo srities specialistas dažnai uždirba daugiau, nei rinkos vidurkis, o ir pinigai – ne visuomet yra tai, kas suteikia gyvenimui prasmę…
10. Nori sužinoti, kur ir kaip bus pripažįstamas Tavo diplomas? Visą informaciją apie kvalifikacijų pripažinimą Lietuvoje rasi čia.
11. Nerimauji dėl paskolos studijoms ar pragyvenimui? Daug naudingos informacijos rasi čia. Tačiau būk atsakingas – pasiskolintą sumą visuomet teks gražinti. Finansinio raštingumo pamokos primena: neapgalvotas skolinimasis gali turėti rimtų pasekmių. Lietuvoje jau pasitaiko atvejų, kai dėl skolų išieškojimo tenka kreiptis ir į antstolius.
12. Planuoji išvykti gyventi, studijuoti ar dirbti į užsienį? Pasitikrink, ar viską išsiaiškinai su teritorine ligonių kasa. Daug svarbios informacijos – čia.
13. Nesielk, kaip draugas. Nestok tik dėl draugo. Nesirink studijų dėl to, kad to nori kiti. Visuomet savęs paklausk: ar tikrai šis kelias – mano? Nepildyk kitų žmonių svajonių. Klausyk savo ŠIRDIES!
14. AUKŠTASIS MOKSLAS SAVAIME NĖRA PRESTIŽAS. Prestižas – gebėti puikiai atlikti savo pasirinktą darbą. Tad, jei jau dabar jauti nuovargį, o sėdėjimas pamokose įkyrėjo, gal verta pripažinti, kad tavo pašaukimas – amatas? Jei taip – tik pirmyn! Ne diplomas, o atliekama veikla žmogų daro laimingu ir turtingu.
15. Nenorėk iš karto atsakyti į neįmanomus klausimus! Žinoma, kad niekas negali Tau garantuoti, kad pasirinkta studijų programa ar mokymosi sritis Tau patiks visą gyvenimą. Daug profesijų, kurias dirbsime ateityje, šiandien dar net neegzistuoja. Be to, daugelis mūsų savo veiklos kryptį gyvenime keičiame ne kartą. Todėl šiandien rinkis ne tai, kas „amžina“, o tai, į ką norisi gilintis, ką smalsu pažinti ir kur matai daugiau asmeninių augimo galimybių.
16. Jei vis dar nežinai, ką norėtum studijuoti, gal verta rinktis laisvus nuo studijų metus (Gap Year)? Tačiau ne bet kokius, o prasmingus. Jei planuoji dirbti, prisimink, kad visų pasaulio pinigų tikrai neužsidirbsi… Į savo dienotvarkę įtrauk tas veiklas, kurios padėtų geriau save suprasti: savanoriauk, atlik privalomąją karo tarnybą, keliauk, ieškok naujų patirčių. Tik plėsdamas akiratį, bendraudamas su skirtingais žmonėmis, pažindamas naujas kultūras, išmoksti pažinti pasaulį ir save jame. Svarbiausia – neromantizuok GAP YEAR, jie turi tiek privalumų, tiek trūkumų.
17. Ką daryti, jei nepavyks? Gyventi. Kiekviena nesėkmė – ne pabaiga, o patirtis, kuri užgrūdina. Svarbu plačiau atmerkti akis ir pamatyti kitas alternatyvas. Kartais būtent neplanuoti posūkiai atveda į tinkamiausią kelią.
18. Ką daryti, jei nežinai, ką daryti? Drąsiai užeik, skambink, rašyk.
19. Ir pabaigai. Kiekvienam Jūsų linkiu atrasti tą kelią, kuriame telpa širdis, prasmė ir drąsa augti.
